Pro Dive ChorvČtsko 

Detská plavba

Dobrodružná plavba po Jadrane. Loď NAVAL.

Hurá, sú prázdniny
Prázdniny, sa tak ako po každý rok začínajú momentom, keď všetky deti (ale aj učitelia) vybehnú von koncom júna z brán škôl. My ich dobre chápeme. Aj preto sme sa snažili im vymyslieť niečo originálne, aby nemuseli ako obvykle absolvovať sériu táborov či nedajbože úsť k starým rodičom na vidiek.

Leitmotív
Základnou myšlienkou nášho projektu bolo dobrodružstvo na mori. Neviem koľko ešte zostalo v duši iných chalanov a báb z piráta-námorníka-kapitána či iného dobrodruha, ale nám ešte stále plavba na lodi pripomína vôňu diaľav a námety kníh. Len sa zamysli.......

Ako to na lodi vyzeralo
Spali sme ako praví námorníci v ozajstnej kajute s poschodovými posteľami. S vonkajším svetom nás spájalo len okrúhle okienko, aké mnohí poznali z filmov s pirátskou tématikou. Jedli sme v jedálni, v centrálnom priestore plavidla, ktoré sme nazývali salónom. Boli v ňom síce stoly, ale tak ako na väčšine lodí chýbali stoličky. Namiesto nich sme našli len pevné lavice. Kuchyňa, v ktorej sa vrtel lodný kuchár bola celkom istotne menšia ako tá naša doma, ale napriek tomu bolo jedlo skvelé! A nechýbali v ňom ani „Korzárske palacinky“, „Námornícke mäso“ či „Ragú kapitána Flinta“. Naša loď mala pochopiteľne kotvy, stožiare, lodný zvon a na mostíku ozajstné kormidelné koleso.

 

Čo sme robili počas dňa
Predovšetkým plavili sa pomedzi ostrovy – ostrovčeky, popod mosty a cez úžiny. Išlo skôr o príbrežnú plavbu, než o prekonávanie diaľav. 2 razy denne sme sa zastavili v zátoke alebo na útese, aby sme sa do sýtosti vykúpali a vyšantili v krásnej a čistej vode Jadranu. Usporiadali sme aj preteky okolo lode, boj o vlajku a ďalšie námorné bitky. Najobľúbenejšou vodnou hrou však zostalo dobívanie žltého nafukovacieho banánu. Po vylodení sa na niektoré ostrovy, sme pokračovali v prieskume majáku. A na programe bol aj utajený výstup na rozhľadňu a zbytky starej pevnosti.

Noc na palube
Aj po zotmení sme zažili veci nezvyčajné, keď sme niekoľko nocí v spacákoch strávili na hornej palube. Odmenou za odvahu nám bol prekrásny výhľad na hviezdy v množstvách, aké sme ešte nevideli. Ale noc môže skrývať aj iné tajomstvá! Vystrojení potápačskými baterkami, plutvami a maskou sme nočným šnorchľovaním objavovali tajný život rýb a ostatných morských tvorov pod vodnou hladinou.

Koho potrebujeme
Jedna známa reklama vraví, „že aj muži majú svoje dni“. Ženy dokážu na telefóne preklábosiť celé hodiny. A my zasa tvrdíme, že aj deti potrebujú deti! Do skorého videnia na plavbe v roku 2010 !

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom