Pro Dive ChorvČtsko 

3kráľový ponor

Zimné potápanie na štrkovci. Bratislava 6.jan 2009.

Vzduch: -8 ºC, voda: +2 ºC.

 

Trojkráľovým dňom, pre väčšinu z nás akosi končia Vianočné sviatky. Založíme darčeky do políc, upraceme stromček a dáme si predsavzatie, že ten ďalší rok sa nebudeme toľko prejedať. Tí športuchtivejší z nás idú lyžovať alebo aspoň korčuľovať na zamrznuté jazerá.

 

 

 

 

Ale my trávime sviatok 3 kráľov po svojom. Chodíme sa potápať pod ľad. Tento rok sme si zvolili – Štrkovecké jazero v širšom centre Bratislavy. Cieľom ponoru bolo preveriť naše sily a schopnosti sa potápať v extrémnom prostredí pod ľadom a preskúmať, kde sa vlastne v zime zdržujú povestné Korytnačky písmenkové.

 

 

 

Nad Výskytom týchto živočíchov, ktoré inak obývajú oblasti teplejšieho pásma sa už dnes nikto nečuduje. Na Štrkovci sa vyskytujú v hojnom počte. Aj keď sa pravdepodobne nedokážu v tunajších vodách rozmnožovať, hybernujú asi celkom úspešne, o čom svedčia priam kapitálne rozmery niektorých z týchto obojživelníkov. Zaujímalo nás preto – čo robia v zime a k tomu ešte pod ľadom.

 

 

 

 

 

Príprava do vody bola pre nás už rutinou. Ustrojenie sa 2 trojčlenných družstiev potápačov, k tomu pomoc podporného týmu na suchu a išlo sa na vec. Viditeľnosť vo vode však bola mimoriadne zlá a na takúto ročnú dobu neobvyklá. Nedosahovala viac ako 1,5-2 metre. Nemalo preto zmysel sa ponárať dlhšie a už po 20 minútach sme na veľké potešenie korčuliarov boli späť nad hladinou. Videli sme pár utrápených šťúk, ale korytnačky žiadne. Tak hádam nabudúce.

 

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom