Pro Dive ChorvČtsko 

Predajná výstava potápačskej literatúry

 

 

 

Najskôr, sme pristupovali s určitým rešpektom k takejto, na Slovensku doposiaľ nevyskúšanej akcii. Aj propagácia bola skromnejšia, o to viac nás však potešila účasť prítomných. Klubovňa Aronnaxu sa tak aspoň na pár dní zmenila na výstavu kníh, manuálov, fotobookov a ďalšej literatúry s témou vody, oceánov a potápania.

 

V policiach a regáloch sa ocitlo do 4 stovák tematicky rozdelených kníh. V jednom kúte boli výcvikové manuály na Slovensku etablovaných certifikačných systémov.

 

CMAS v zastúpení občianskeho združenia “Zväzu potápačov Slovenska” reprezentovalo niekoľko prekladov, aj originály z pera Gusta Závodského.
IANTD, ktoré má najmä v Čechách silnú pozíciu sa blyslo sadou do češtiny preložených materiálov a príručiek autorov okolo Davida Skoumala a Romana Virta.
Najširšiu ponuku manuálov vytiaho “domáce”, regionálne zastúpenie agentúry TDISDI, od základného kurzu OWD až po Advanced TMx a ďalšie formy technického potápania.
PADI, NAUI, SSI mali skromnejšie zastúpenia, aj keď aj tu sa našlo zopár skvelých kníh, v ktorých sa oplatilo zalistovať.
Nechýbalo ani GUE a ich výborné učebnice, určené najmä vyznávačom technického potápania. Aj keď vstúpili na scénu len “nedávno”, už sa spôsobom potápania, konfiguráciou výstroja a aj systémom výučby nezmazateľne zapísali do jeho histórie.

 

 

Kolekciu knižiek poslal aj popredný autor skvelých manuálov českého potápačského zväzu Jan Jahns.

Osobitnú policu dostali velikáni potápačskej histórie a vášniví propagátori Sveta Ticha Jacques-Yves Cousteau a Hans Haas. Hneď vedľa nich bol regal plný zážitkovej literatúry nadaných rozprávačov, ktorí nám sprostredkovane priblížili potápanie vo všetkých svetových moriach a oceánoch.

 

Organizátori inštalovali aj policu s názvom: “moje najmilšie”. Ocitli sa tu bok po boku:
- Kniha “Beyond the Deep” s osobným venovaním od Billa Stona, o neuveriteľnom dobývaní jaskýň v Mexiku.
- rovnako s venovaním kniha “Deep Diving” od Breta Giliama. Kedysi bola táto kniha spolu s jej dvojičkou “Mixed Gas Diving” považovaná za povinnú literatúre všetkých hĺbky chtivých potápačov.
- takzvaná “Modrá Biblia” česko-slovenského potápania, rozumej učebnica “Sportovní potápění” od autorov Piškula F., Piškula M., Štetina J., vydaná v 80-tych rokoch zostala doteraz neprekonanou učebnicou na našom území. Sme radi, že ju taktiež máme od autora podpísanú.
- celkom iné venovanie je v knihe Julesa Verna: “Kapitán Nemo” z roku 1954, ktorú venoval môj dedo mojej mame na Vianoce toho istého roku.
- a na záver sa v tejto polici ocitla aj subtílna knižočka autorov: Korim R,. Baran I.: “Škola prístrojového potápania”, ktorá sa v 90tych rokoch stala prvou knižne vydanou príručkou potápania napísanou v slovenskom jazyku.

Zastúpenie na výstave mali aj potápačské časopisy. Naše poďakovanie patrí aj Tomášovi Sládkovi, ktorý nám zaslal množstvo výtlačkov z remitendy. Ocitli sa tak namiesto v koši v rukách čítania chtivých potápačov.

 

Nakoniec najväčší úspech zožali staré, zviazané čísla časopisu Technika a sport. Návštevníci výstavy si so zhovievavým úsmevom čítali o výstrojových novinkách v potápaní, podvodných automobiloch a ďalších predstavách o kolonializácii morského dna. Prekvapujúci záujem vzbudili aj zviazané ročníky, dnes už legendárneho časopisu Vodní Revue. Najmä keď sa tam viacerí našli na fotografiách – pravda s vlasmi a bez nadbytočných kíl….

Na výstave sme nezabudli ani na krst novej klubovej ročenky z dielne osvedčeného zostavovateľa Martina Stolára. Bravó – opäť výborné dielko. Krstilo sa tentokrát netradične – mandľovým Amarettom.

 

Našim ďalekonosným cieľom je vybudovanie akejsi knižnice, s potápačskou tématikou. Preto milý čitateľ, ak máš doma “dupláky”, alebo knihy ktoré už pre teba nemajú cenu, namiesto antikvariátu ich dones radšej k nám.

 

Pekné počasie a jahňací perkelt k obedu, sa postarali o úspech podujatia, ktoré si hádam o 5-6 rokov opäť zopakujeme. Zostáva len dúfať, že aj potom to bude ešte o stale knižkách a nie o len výmene bitov na obrazovkách iPadov alebo čítačiek.

 

Atmosféru na akci výstižne vyjadruje aj poučenie nalepené na vchodových dverách do areálu Aronnax:

PRAVIDLÁ (NE) SPRÁVANIA SA NA

Kúpno-predajnej-výmennej burze „POTÁPAČSKEJ LITERATÚRY“


• Zaparkujem rovno pred bránou tak, aby som zavadzal. Pochopiteľne autorádio nechám pustené na “plné gule”
• Prídem nápadne, som hlučný, ihneď je ma všade plno, snažím sa aby si ma každý všimol
• Odmietnem zaplatiť vstupné, príspevok 5 Eur. Organizátorov, následne verbálne napadnem slovami: “ZASA STE SA NA TOM NABALILI….”
• Predtým, ako vôjdem do miestnosti s knihami si zapálim cigaretu, aby bolo jasné, že JA som tu frajer
• Knihy vyťahujem z regálov zásadne po 3-4 a nikdy ich neukladám na to isté miesto.
• Listujem v nich rýchlo, trhane a sliním si pri tom palce
• Tlačím sa – strkám sa a v príhodnom okamžiku zhodím aspoň jednu policu s knihami na zem tak, aby ich niekto prišliapol
• Všetkými spôsobmi vyjadrujem neúctu k autorovi. Komentujem text, smejem sa z ilustrácií a nahlas vykrikujem, že: “TO SÚ ALE CHOBOTINY!”
• Neustále si pýtam kávu, čaj a ďalšie nápoje. Pochopiteľne, že do prasiatka kde sa hádže 1 či 2 Eurová minca nič nehodím, naopak využijem nepozornosť ostatných a vytrasiem z neho čo sa dá
• Keď zahlási usporiadateľ, že je hotový guláš, bezhlavo sa hrniem dopredu sácajúc sa a musím byť prvý.
• Naložím si 3x ale nezabudnem poznamenať, že guláš bol: “SLANÝ, ŠTIPLAVÝ prípadne NESTRAVITEĽNÝ……”
• Príhovor organizátorov pochopiteľne ignorujem. Svojimi bonmotmi neustále vyrušujem jeho snahu povedať ostatným pár slov
• Rovnako sa správam aj pri krste knihy či prezentácii
• Kriticky sa vyjadrujem aj k hudbe a neustále žiadam organizátorov o výmenu žánru a zameranie sa viac na “ALTERNATÍVNEJŠIE SMERY V HUDBE” prípadne “MORAVANKU”…..
• Ešte počas trvania výstavy zmením svoj Facebookový profil spôsobom, v ktorom nezabudnem celkom skritizovať úroveň podujatia
• V závere si vyhliadnem niekoľko titulov, najlepšie z poličky “unikátne”, ktoré strčím pod tričko a vynesiem von
• A celkom nakoniec urazím dcéru, ženu aj matku usporiadateľa.

ALE TO UŽ NAOZAJ DOSTANEM DO DRŽKY !

Zopár ďalších fotografií z akcie nájdeš aj na: webovsky fotoalbum

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom