Pro Dive ChorvČtsko 

Techmeeting CZ-SK 2009

Stretnutie priaznivcov technického potápania. 6. febr. 2009 Modra

Tak máme za sebou 11. ročník Stretnutia technických potápačov z Čiech a Slovenska. Väčšina účastníkov ho zhodnotila kladne – všetkým pochopiteľne nevyhovoval, ale tak už to v živote chodí. Kladné ozveny nás tešia o to viac, že jeho organizácie, to jest riadenia až 230 účastníkov, sa v tomto roku zhostil náš klub..
Meeting sa uskutočnil 6.-8. marca 2009 v Modre v hoteli s rovnomenným názvom. Pásmu prezentácií a projekcií predchádzala milá udalosť, ktorou bolo založenie, respektíve prijatie prvého člena pomyslenej a virtuálnej Siene slávy českého a slovenského technického potápania. Istotne zaslúžene jej brány ako prvý pootvoril a svoje miesto obsadil Silvester Pěkník. Jeho životnú aj potápačskú dráhu trefne zhodnotil a predniesol David Skoumal. Okrem kvetov, šampanského a „standing ovation“ otlačil Silvester svoju dlaň a legendárnu prilbu do hliny. Po vypálení bude zdobiť jeho pracovňu či iný kútik, ktorý mu je blízky. Gratulujeme!

Po tomto veľkolepom úvode sa už išlo naplno. Ústredným motívom tohtoročného Techmeetingu bolo porovnanie chápania technického potápania v minulosti so súčasnosťou. K tejto téme sa viazali príspevky:
- Jirka Trpik (CZ) - Stará technika z minulých časů Léta 60. a 70.
- Robert Klein (PL) Once upon time in America. Začiatky technického potápania na Floride.
- Silva Pěkník (CZ) - Počátky míchaní směsí v Čechách.
- David Skoumal (CZ) - 10 let historie technického potápění v naších zemích. Hranická propast, 110 a 130m, Sardínie – Uttopica atď.

Ako nový prvok stretnutí, bol tento rok do programu zaradený aj blok, ktorý sa venoval nehodám technických potápačov v uplynulom roku. Jeho cieľom bolo zreferovať pozadie udalostí krízových situácií, ich riešenie a dopad. Vnímavý poslucháč si istotne utvoril svoj vlastný názor a vyvodil poučenia pre seba a svoju potápačskú budúcnosť. Odzneli príspevky:
- Marek Vůjtěch (CZ) – Nehoda na vraku Giuseppe Garibaldi
- Zbyněk Ružička (CZ) - Nehoda v jaskyni Elefante
- Jiří Maté (CZ) - Přežití potápěčů za sifónem. Záchranná akce ZÚGÓ 08.
- Robert Korim (SK) – Tragická nehoda na Attersee. Ponor do 105 metrovej hĺbky.
- František Pudil (CZ) - Konec plnění nitroxu v Magické Modré. Exploze kompresoru.

Prítomnosť a budúcnosť technického potápania v našom regióne bola reprezentovaná vo forme referátov z vydarených akcií a expedícií, ako aj pripravovaných projektov. Boli to príspevky:
- Balogh Tamás, Zelenák Jozsef (HU) – Posledná expedícia na vrak Szent István 2008. Záhada druhého torpéda vyriešená.
- Palkovič Michal (SK) Dekompresné zmeny v laboratórnom experimente. Ako vyzerá dekompresná choroba v podmienkach laboratória.
- Popek, Stachura (PL) – Nove Wraki Baltyku 2008.
- Vaverka Petr (CZ) – Fotografování Suché rotundy v Hranické propasti
- Balázs Gergő, Meixner Zsolt, Pataki Róbert (HU) – výskum jaskýň Rákoczi a Kossuth Barlang
- Honza Pokorný (CZ) - Záměry provozovatele težebniho prostoru Svobodné Heřmanice a plány s lomem
- Andrzej Kruczkowski (PL) - Projekt 9000 (o šílenci, co delal výstup v Himalajích, pak ponor do 160m, aby rozpětí nadmorských výšek bylo rovných 9.000m.)

Súčasťou pásma bolo aj predstavovanie noviniek z techniky a prezentácie poskytovateľov rozličných potápačských služieb:
- Melichárek Renda (CZ) – Láhve z Vítkovic + loď pro technické potápěče Martina I.
- Lighthouse Dahab (SK) - Hlboké vraky: Rosalie Moler, Hebat Allah a Al Saudi Al Masri v okolí Hurghady vrátane Tug Boat z Gulf Fleet
- Zbyněk Ružička (CZ) - představení nového rebreatheru
- Aleš Procháska (CZ) – Podvodní akumulátorová příklepová vrtačka

A k tomu Mirkove užitočné hračky (LOLA) zopár obchodníkov z výstrojom z Poľska, trocha piva a tradičná večerná výmena skúseností. Všetci prežili a tak pre budúcoročné stretnutie štafetu opäť preberá niektorí z organizátorov z Čiech.
Do videnia opäť na Slovensku, keď bude 15. ročník Techmeeting-u v roku 2013!

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom