Pro Dive Chorvčtsko 
 

Egypt

 

Červené more je svojim charakterom, dĺžkou trvania letu, faunou aj flórou pre nás Európanov potápačskou destináciou číslo jeden. Z krajín, ktoré omývajú jeho vody, sa z rôznych príčin turisticky významné javia najmä Egypt, Izrael a Jordánsko, do ktorých pravidelne organizujeme výjazdy na súš (pozri: Sharm el Sheikh a Dahab) ako aj na lodné safari (pozri: Egypt - safari a MiniSafari ).

 

Náš tip

K jedným z našich najobľúbenejších potápačských lokalít, v oblasti Červeného mora, patria aj Brother´s alebo bratské ostrovy. Rozlohou neveľké ostrovčeky, navzájom vzdialené len niekoľko námorných míľ sa týčia na povrch zo závratných hĺbok. Už pár metrov od nich, dosahujú vody Červeného mora aj niekoľko sto metrovej hĺbky. Podmorský život v ich okolí je jedinečný, plný dravých rýb a mäkké korály, ktorými sú obrastené zbytky dvoch miestnych vrakov sú fantastické. Jednoducho Brother´s nikdy nesklamú.

 

Základné informácie

Oficiálny názov: Egyptská arabská republika
Hlavné mesto: Káhira
Rozloha: 1 001 450 km2
Časový posun: + 1 hodina
Mena: egyptská libra (EGP), egyptská libra = 100 piastrov


Obyvateľstvo

Obyvateľstvo: Počet obyvateľov: 74 718 000
Náboženstvo: sunnitskí moslimovia 90%, kresťania 10%
Gramotnosť: 51,4%
Úradný jazyk: arabština (úradný jazyk), angličtina


Podnebie

V Egypte je aridná klíma. Vo vnútrozemí je podnebie kontinentálne - s veľkými výkyvmi teplôt, na severnom pobreží subtropické. V Egypte je veľmi príjemná klíma od októbra do apríla (v tomto období je aj najväčší záujem o dovolenky), naopak v letných mesiacoch (jún až september) teploty dosahujú 40°C, v južných oblastiach až 50°C.

 

 Klimatické podmienky na egyptskom pobreží Červeného mora
 Mesiac/Teplota vzduchu C
I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
23° 24° 29° 30° 28° 32° 34° 33° 30° 29° 24° 24°
 Teplota vody
22° 22° 25° 29° 23° 24° 25° 24° 23° 25° 22° 22°


Peniaze

Do Egypta je možné dovážať a vyvážať akúkoľvek voľne zameniteľnú menu v neobmedzenom množstve ak ste ju pri príchode zapísali do formulára menového colného vyhlásenia. Miestna mena sa volá egyptská libra (EGP), egyptská libra = 100 piastrov. Peniaze možno meniť v hoteloch, zmenárňach alebo v banke bez poplatku za výmenu. Banky sú otvorené od pondelka do nedele od 9:00-14:00, 18:00-21:00.
Približne: 5,8 EGP = 1USD


Orientačné ceny
Telefóny a poštovné: pohľadnice - 0,25-1,5 EGP; známka do Európy - 1,25 EGP.
Potraviny: balená voda (1,5 litrov) - 1,5 EGP; obed v reštaurácii (za osobu) - 40 EGP a viac; víno v hoteli (0,7 litra) – 80 EGP; pivo v hoteli (Stella 0,5 litra) – 15 EGP; džús v hoteli (0,2 litra) – 8 EGP; cola v hoteli (0,25) – 7 EGP; arabský chlieb (10 ks) - 1 EGP; cigarety Marlboro (20 ks) - 5,75 EGP;
Šport: tenisový kurt (1 hodina) – 25 EGP; hotelová sauna (1 hodina) – 4 EGP;
Doprava: taxi (bežná jazda po meste) - priemerne okolo 5 EGP; mikrobus a autobus - 50 pt.


Vstupné formality

Pri vstupe do Egypta potrebujú občania SR cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate a pobytové turistické vízum. Vízum je možné získať individuálne na egyptskej ambasáde v Bratislave, alebo zakúpiť po prílete do Egypta za na letisku za 15 USD.

Konzulát
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
Embassy of the Slovak Republic
Adel Hosein Rostom
450/11794 Cairo, Cairo Egypt
Tel: 00 20/2/33 58 240


Dôležité telefónne čísla

Stála služba polície: 122
Turistická polícia: 126
Hasiči v Káhire: 125
Hasiči v Alexandrii: 180


Zdravotná starostlivosť

Za všetky poskytnuté zdravotnícke služby (aj za prvú pomoc) sa v Egypte platia poplatky. Tie sú však s porovnaním so súkromnými lekárskymi zariadeniami nepatrné. I keď cena za lôžko v súkromnom zariadení môže dosiahnuť aj 1000 USD za deň, cudzincom sú odporúčané tieto zariadenia kvôli väčšej čistote, hygiene a bezpečnosti. Z tohto dôvodu sa odporúča, uzavrieť zdravotné poistenie na Slovensku.


Na čo si dať pozor

Pozornosť turistov a cestujúcich by mala byť zameraná na zlé podmienky ovzdušia, pričom najmä Káhira je jedným z najviac znečistených miest na svete. Jedinci s dýchacími ťažkosťami, astmou, resp. iným druhom alergie, môžu mať počas pobytu v Káhire problémy. Pri prílete z Európy do Egypta, nie je nutné žiadne očkovanie. Pred odjazdom, sa doporučuje aplikovať injekciu gammaglobulínu. Po dobu šiestich týždňov poskytuje ochranu proti hepatitíde typu A. Všeobecne platí, že pokiaľ nebudete podnikať naozaj dobrodružnú cestu, je riziko akejkoľvek nákazy minimálne. O prípadných zmenách sa môžeš informovať na príslušnom slovenskom hygienickom úrade. V prípade zažívacích problémov (tzv. „Faraónovej pomsty“) sú lieky našej výroby menej účinné ako lieky, ktoré sa dajú bez problémov zakúpiť v miestnych lekárňach.


Ubytovanie

Európsky štandard dosahujú len hotely štvorhviezdičkové a vyššie. Ceny za deň a lôžko sú v Káhire okolo 30-50 USD. V hoteloch medzinárodných sietí typu Hilton, Sheraton, Meridien, Mövenpick sa môžu vyšplhať na úroveň bežnú, kdekoľvek inde na svete. V hoteloch nižšej kategórie sa platí 3 USD na noc/lôžko. Okrem najvýznamnejších dní sezóny nie je problém si s pomocou cestovných kancelárií zaistiť ubytovanie.


Strava

Ceny v stravovacích zariadeniach sú v priemere nižšie ako v Európe. Bežní turisti sa po väčšine stravujú v hustej sieti menších reštaurácií a bistier. Okrem toho sú v Egypte zastúpené aj McDonald´s, Pizza Hut, KFC a ďalšie stravovacie spoločnosti. Cena jedla pre štyri osoby v reštaurácii, môže dosiahnuť 30 až 40 USD. Je však dôležité prihliadať na hygienickú úroveň stravovacieho zariadenia, nekonzumovať zmrzliny, jahody, tepelne neupravené jedlá a nepiť vodu z verejnej vodovodnej siete. Vodu odporúčame piť len z plastikových fliaš.


Sprepitné

Sprepitné v arabských krajinách je bežné a považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť sprepitné, sa odrazí na kvalite obdržaných služieb. Samozrejme, rozhodnutie a rozdelenie je v tvojch rukách a osobnom rozhodnutí.


Mobilné telefóny a internet

Spojenie prostredníctvom oficiálnych slovenských operátorov GSM sietí, je v Egypte dostupné, nepokrýva však celú plochu krajiny, ale väčšinou iba územie veľkých miest. O rozsahu a možnostiach sa informujte u vlastného mobilného operátora. Prístup na internet je možný za poplatok v hoteloch vyššej triedy, ale aj bežne v kaviarňach či len tak na ulici.


Pláže a plávanie

Verejné pláže sú populárnym miestom víkendového odpočinku miestnych obyvateľov. Napriek rozvinutej „plážovej kultúre“ nie je opaľovanie „hore bez“ na verejnosti prijímané s pochopením. Na pláž si neber žiadne šperky alebo cennosti. Vzhľadom k silným podmorským prúdom pozdĺž niektorých pláží, sa neodporúča plávať ďaleko do mora. Vo vlastnom záujme je potrebná opatrnosť aj pri niektorých vodných športoch, ako je napr. plachtenie alebo windsurfing. Pri niektorých hoteloch s takzvaným „domácim“ útesom sa v tesnej blízkosti brehu nachádzajú korály, preto doporučujeme vhodnú obuv do vody.


Sinajský polostrov

Polostrov na rozhraní africkej a euro-ázijskej pevniny bol od nepamäti spojivom medzi veľkými kultúrami Severnej Afriky a Blízkeho východu. Pre faraónsky Egypt, bol Sinaj dôležitým zdrojom medi a niektorých polodrahokamov, ale hlavne bránou k výbojom do vonkajšieho sveta a v krízových obdobiach vítanou nepriechodnou púštnou hranicou. Cez Sinaj viedla cesta Mojžišovho ľudu z egyptského útlaku do zasľúbenej zeme. Od dôb Mojžišovho putovania, je Sinaj neoddeliteľnou súčasťou Svätej Zeme. Miesta ako Mojžišova hora, z ktorej si tento vodca priniesol božie desatoro, miesto zázraku horiaceho kra alebo nasýtenie manou nebeskou, sú spomínané v Biblii a dodnes uctievané (a to aj napriek tomu, že na presnej trase cesty cez Sinaj sa dodnes historici nezhodujú).

Z geologického hľadiska je rozsiahly (61.000 km2) trojcípy sinajský polostrov súčasťou Afriky a z geografického Ázie. Od oboch kontinentov je oddelený zálivmi Červeného mora. Z juhovýchodu a z východu Akabským zálivom, s ktorými Egypt hraničí so Saudskou Arábiou, Jordánskom a Izraelom. Zo západnej strany Suezským zálivom. Od ostatného Egypta je na severozápade Sinaj úplne oddelený Suezským kanálom, ale po dopravnej stránke sa cez neho dá z Afriky dostať niekoľkými prívozmi ako aj tunelom v jeho južnej časti. Pre zahraničných návštevníkov, tráviacich dovolenku v letoviskách na Sinaji, je tak umožnená aj návšteva Káhiry a blízkych staroegyptských pamiatok - pyramíd v Gize a Sakkáre.

Severná časť Sinaja je obmývaná vlnami Stredozemného mora. Bezprostrednú pozemnú hranicu má Egypt na severovýchode Sinaja len s Izraelom (hraničné prechody Rafah na severe a Taba-Eilat na juhu, spoločné hranice). Existuje aj priamy spoj pravidelným trajektom z egyptskej Nuweiby do jordánskej Akaby.

Prevažná časť polostrova je pokrytá púšťou a skalnými horami (najväčšia je Hora svätej Kataríny s 2.637 m, ktorá o kúsok prevyšuje susednú Horu Sinaj, známu ako Gebel Musa - Mojžišová hora). Podnebie je typicky púštne, suché a teplé (v lete denné teploty často prevyšujú 30 °C) s veľkými rozdielmi medzi dňom a nocou (v extrémnych prípadoch, s ohľadom na členitý horský reliéf, môže byť rozdiel denných a nočných teplôt aj 20 °C). Vlhkejšie počasie môže byť v zime pri pobreží Stredozemného mora na severe polostrova, ale i na juhu môže zapršať, čo niekedy vedie k objaveniu tzv. farebnej púšte, vtedy vegetácia okamžite reaguje na vlahu množstvom kvetov rôznych farieb. Zeleň je inak len v niekoľkých oázach, z ktorých najväčšia, je vnútrozemská oáza Fejrán s cca 30.000 datľovými palmami.


Kláštor Svätej Kataríny

Kláštor sa nachádza v malom údolí vo výške 1570 m.n.m. medzi horami Gebel Musa (Hora Sinaj alebo Mojžišova hora) a Gebel Catherine (Hora sv.Kataríny). Prvý príchod pustovníkov do tejto oblasti, sa datuje do roku 300 po Kristovi. Nadšená propagátorka kresťanstva, cisárovná Helena tu nechala na mieste tzv. biblického „zázraku horiaceho kríka“ v roku 330 postaviť kostol, ktorý bol v 6. storočí začlenený do opevneného kláštora obkoleseného 12 až 15 m vysokým žulovým valom.

Uprostred kláštora sa nachádza justiánska bazilika, ktorej zachovalá vnútorná výzdoba pochádza zo 17. a 18. storočia. Jednou z najpozoruhodnejších vecí sú tri zachovalé byzantské mozaiky v apside zo 6. storočia, ktoré uprostred zobrazujú Ježišov zázrak na hore Sinaj, vľavo Mojžiša, ktorý pred horiacim tŕnistým kríkom odkladá sandále a vpravo Mojžiša preberajúceho dosky s desatorom. Za oltárom sa nachádza kaplnka horiaceho kríka a v arkádovej stavbe nájdeme cennú zbierku ikôn a svetoznámu knižnicu.


Colored Canyon

Toto miesto by sa dalo nazvať aj "Dúhový kaňon" vďaka teplým farbám, ktoré prechádzajú od bielej, cez žltú až po červenú na stenách úzkej rokliny. Cestou dlhou viac ako 2,5 km sa môžeme kochať tým, čo tu vytvorila príroda pred mnohými miliónmi rokov. Asi najpôsobivejšia je najužšia časť kaňonu, kde sa medzi dva pieskovcové valy vojde jediný človek. Tento prírodný útvar pripomína zložením hornín, svojim vznikom, aj výsledným tvarom známejšiu Petru v Jordánsku.


Ras Mohamed

Stále viacej ľudí láka to čo nás - poznávanie podmorského života, ktorý nájdeme vo veľkom množstve na dosiaľ takmer neporušených koralových útesoch južného Sinaja. 30 km od Sharm El Sheikhu sa nachádza jeden z piatich národných parkov Sinajského polostrova. Ras Mohammed bol ustanovený národným parkom v roku 1983 a od tej doby ho každý rok navštevuje stále viac turistov - potápačov, ale aj ľudí, ktorý túžia po oddychu v nádhernej prírode. Byť v Egypte a nevidieť oblasť Ras Mohamed pod vodnou hladinou je rovnaké, akoby archeológ vynechal pyramídy v Gize.


Dahab

Letovisko Dahab je situované na upätí pohoria, medzi rezortmi Sharm el Sheikh a Nuweiba. Transfer z letiska v Sharm el Sheikh, trvá autom do tejto bývalej beduínskej dedinky len 1 hod. V mestskej časti Mashrabe, sa nachádza väčšina hotelov, kempov aj reštaurácií. Promenáda vedie paralelne s plážou. Dahab zatiaľ ešte odoláva masovej turistike. Letovisko obývajú prevažne beduíni, ktorí radi sprevádzajú turistov pri prehliadke pamätihodností po polostrove Sinai. Pobrežie Akabského zálivu poskytuje výborné podmienky na potápanie - jeho strmé brehy sú z väčšej časti lemované koralovými útesmi vytvárajúcimi steny, homole, podmorské záhrady, labyrinty a jaskyne. Dahab sa radí medzi najvýznamnejšie potápačské svetové destinácie – je vhodné pre skúsených potápačov i pre tých, ktorí chcú potápačský certifikát len získať.


Taba

Taba je hraničné mesto medzi Egyptom a Izraelom. Je veľmi známa pre svoje malebné, často veľmi malé zátoky. Len nedávno sa Taba na pobreží rozrástla a momentálne je domovom celého reťazca hotelov. Taba je tiež populárna pre pokojnú krásu Beduínskych kempov, ktoré ponúkajú jednoduché ubytovanie s nádherným výhľadom na more. Jednou z hlavných atrakcií Taby je Faraónov ostrov. Hrad a ostrov, zvonka obklopený zelenomodrou vodou, zostal neporušený až do súčasnosti. Oblasť medzi Nuweibou a Tabou je známa najmenšími motýľmi na svete, ktoré môžeš objaviť v miestnych horách.

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom