Pro Dive ChorvČtsko 
 

Kúpa výstroja

 

V Potápačskej škole ARONNAX poskytujeme v rámci ceny základného kurzu potápania s prístrojom aj zapožičanie kompletného výstroja po dobu výcviku. Neskôr sa samozrejme každý potápač zamyslí nad tým, ako a kde si zadovážiť výstroj a techniku. Frekventanti našich kurzov potápania obdržia takzvanú „kartu absolventa kurzu“. Jej držitelia majú automatický nárok na 10%tnú zľavu pri nákupe materiálu pre svoje potreby.

Je ťažké určiť, v akom poradí by si mal budúci potápač kupovať svoj výstroj. Ale jestvujú určité logické súvislosti, ktoré nám tieto priority naznačujú. V prvom rade by si mal zaobstarať základný výstroj (tzv. ABC), ktorý tvoria:
• remienkové plutvy
• neoprénové topánky
• maska
• dýchacia trubica.
Cena za uvedený „uvádzajúci výstroj“ sa bez zliav pohybuje niekde na rozmedzí od 120 – 200 Eur. Ak sa bude potápač ponárať len v teplých tropických vodách (Mediterán medzi také nepočítame), postačia mu aj lacnejšie plutvy s plnou pätou. V takom prípade pochopiteľne nebudú potrebné ani neoprénové topánky a investícia sa zredukuje na 80 – 90 Eur.

V druhej vlne nákupov pôjde logicky o ochranu pred chladom v podobe neoprénového obleku. V závislosti na predpokladanom type potápania, respektíve teploty vody, to môže byť oblek 3 mm (140 Eur) až 7 mm hrubý (500 Eur).

Tretiu skupinu obstarávaného výstroja zastupuje dýchacia a meracia technika. Kompletný regulátor s kompasom a hĺbkomerom sa dá bez zliav v našej predajni obstarať v cenách od 500 – 1000 Eur. Potápačský počítač sa podľa kvalitatívnych kritérií pohybuje v rozhraní od 250 – 1000 Eur.

Nakoniec zostáva kompenzátor vztlaku a potápačské doplnky. Kvalitná vesta stojí od 400 – 900 Eur, baterka 20 – 400 Eur a nôž od 30 – 80 Eur.

Cenu fliaš ani záťaží neuvádzame, pretože tieto súčasti výstroja, sú vo väčšine prípadov v cene rekreačných balíčkov, ktoré poskytovatelia potápačských služieb po celom svete ponúkajú.

Podľa uvedených cien potom vychádza kompletný výstroj za 1 500 až 3 500 Eur Sk. Naša „kurzistická“ 10% zľava na nákup, môže preto tvoriť pomerne slušnú čiastku............

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom