Pro Dive ChorvČtsko 

Boli sme v Stockholme

 

Mestský letecký zájazd do škandinávskej metropoly.

Mnohí z nás ešte nikdy neboli v Škandinávii a tak sme v Aronnax Travel dostali za úlohu číhať na akciové letenky. V momente keď klesli na 70 Eur sme neváhali a narýchlo zorganizovali mestský zájazd do Stockholmu. Let bol krátky, pekne pohodlne z Bratislavy - len asi 120 km vzdialenosť letiska od centra prekvapila.

4-hviezdičkový hotel, ktorý bol v podstate súčasťou nákupného centra bol skvelý predovšetkým pre skutočnosť, že zástavka metra bola od neho vzdialená len 20-25 metrov....

 

Vasa múzeum

Od počiatku som vedel, čo bezpodmienečne chcem vidieť vo Švedsku. Vasa múzeum malo reputáciu jednej z nájvážnejších pamiatok na svete. Pre mňa - ako pre človeka, ktorý miluje more lode a ich históriu sa stala návšteva múzea ťažko popísateľným zážitkom. Preto len stručne:

Vasa bola bojová trojsťažňová loď, ktorú si švédsky kráľ dal postaviť "na zakázku". Silu monarchie mala demonštrovať dovtedy nevídanou palebnou silou ale aj honosným spracovaním doplneným o umelecké rezbárske a kovotepecké skvosty. Na výslovnú žiadosť kráľa museli jej stavitelia dodatočne pridávať ďalšiu, hornú palubu s kanónmi. Na takúto záťaž, mala však Vasa poddimenzovaný priestor v podpalubí kam sa dával v tých časoch balast z kamenia.

Aj keď loď vyplávala von z prístavu slávnostne, po 2é min a dvoch poryvoch vetra klesla ku dnu. Tam spočívala neporušená až do roku 1956, keď ju našiel švédsky amatérsky bádateľ. Až v roku 1961 sa prikročilo za aktívnej účasti ťažkých potápačov k jej definitívnemu vytiahnutiu do plytších vôd.

Vasa potom prešla mimoriadne zložitým konzervačným procesom, keď bola opäť kúsok po kúsku skladaná ako pravdepodobne najťažšie puzzle na svete. Dnes sa tvdí, že vystavená loď je z 95% pôvodná. Okolo lode postavili v Štockholmskom prístave impozantné múzeum, do ktorého zhromaždili okrem samotnej lode aj tisícky artefaktov.

Múzeum je nielen architektonickým skvostom, ale je postavené s neuveriteľným citom a dôrazom na detaily akými sú osvetlenie lode, či viacúrovňové rozdelenie expozícií. Jeho súčasťou je minikino s filmom popisujúcim nielen históriu lode, ale aj celý proces jej zodvihnutia na súš a konzerváciu.

Po múzeu sa pohybovali nesmierne šikovné sprievodkyne, ktore vo viacerých svetových jazykoch informovali návštevníkov o podrobnostiach vtedajších zvyklostí, popisovali život na bojovej plachetnici aj vyťahovali pikantnosti z kráľovskej rodiny. Kto chcel väčšiu samostatnosť, napojil sa gratis so svojim iPhonom či iným smartfónom na miestnu WiFi sieť, nalogoval na príslušnú stránku a jednoducho v slúchadlách počúval komentár v MP3 formáte.

Múzeum má aj expozíciu, v ktorej je vzdaná česť približne 40-tim námorníkom a ďalším neznámym pasažierom, ktorí uviazli vo vnútri potápajúcej sa lode. Ich pozostatky, spolu so súčasťami odevu a osobnými vecami sú vkusne naaranžované.

Veľmi sa nám páčili repliky salónu, kajút a priestorov delových strielní, ktoré sú umelo postavené v tesnej blízkosti trupu lode v mierke 1:1. V múzeu je tiež množstvo modelov, ktoré popisovali spôsoib boja, prípravu jedla v kuchyni či aj každodenné starosti vtedajších námorníkov.

Celkovo konštatujeme, že na rozdiel od státisícov plavidiel, ktoré skončili na dne morí či boli spálené na súši, zostáva Vasa viac než len nemým pamätníkom bojového umenia, a predstavuje unikátnu príležitosť ako nahliadnúť do ranných rokov 17. storočia.

 

Čo sme ešte navštívili

Nordic museum - je stála expozícia mapujúca švédsku históriu od Vikingov až po súčasnosť.

Skanzen - je múzeom v prírode, ktoré predstavuje architektúru švédskych miest a vidieka, ako aj spôsob života. Jeho súčasťou je akési "severské safari", kde bolo možné vidieť vo voľných výbehoch miestne zvieratá, medziiným aj vlky, rysy, zubry.....

City Hall - je impozantná budova v zálive mesta. Dominujú je Zlatý a Modrý sál. Ide o renesančné miestnosti, ktoré hostia každoročne laureátov Nobelovej ceny na rovnomennom bále. Zaujímavou bola aj miestnosť, v ktorej rokuje miestna rada.

Maritime museum - je zaujímavou historickou expozíciu s množstvom originálnych artefaktov a modelov lodí.

Kaknas Tower. Je televíznou vežou s kaviarňou inštalovanou v rozhľadni, z ktorej je prekrásny výhľad na Stockholm so všetkými svojimi kanálmi a ostrovčekmi na ktorých sa rozkladá.

Gamla Stan. Staré mestské centrum s úzkymi uličkami, množstvom obchodov a obchodíkov so suvenírmi. Výborné reštaurácie a nespočetné množstvo motívov na fotografovanie.

Royal Palace. Kráľovský palác skrýva vo svojich útrobách niekoľko múzeí a stálych expozícií. Stihli sme pokladnicu s korunovačnými klenotmi a múzeum brnení. Prešli sme sa kráľovskými komnatami a sálami.

Globe. Športová hala Globe a jej priľahlý areál je architektonika z iného súdka. Je to najväčia "guľovitá" stavba na svete. V jej útrobách sa poriadajú významné športové udalosti (MS v hádzanej či v hokeji) ako aj koncerty popredných svetových speváckych hviezd. My sme sa zviezli špeciálne skonštruovanou lanovkou, ktorou je malá sklenená guľa, schopná pojať až 16 pasažierov. Guľa nás postupne vyviezla až na vrchol Globe - neskutočný zážitok!

Čo sme nestihli

Pochopiteľne nie je možné za 4 dni vidieť všetko a tak sa tešíme na ďalšiu cestu do Stockholmu. Chystáme sa na Múzeum moderného umenia, Historické múzeum, Akvárium, Armádne expozície, slávny Ice bar a ďalšie......

Ďalšie fotky nájdeš na našom webovskom albume.

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom