Pro Dive ChorvČtsko 

Technici v Prišćapaci

Technické potápanie na ostrove Korčula. Chorvátsko.

Technické potápanie je smer, ktorý mnohí považujú za protiklad jeho rekreačnej formy. Partia, ktorá sa v polovici novembra na základni v Prišcapac na Korčuli zišla, to tak rozhodne nepojala. Borci, ktorí sa odeli do suchých oblekov a na chrbty si nonšalantne „vyhodili“ dvojčatá 2x12 litrov, skôr hľadali akúsi nadstavbu a bezpečnú alternatívu náročnejších foriem potápania.

4 dni tvrdej driny
Robert, ktorý šéfoval inštruktorskej dvojici nasadil latku vysoko. Prvá prednáška už od 8:00, následne príprava na spravidla viac než hodinový ponor, potom niečo narýchlo zjesť a po teórii opäť späť do vody. Tretí ponor v poradí, sme šli do vody už za tmy. Ale prednášky a rozbory zostupov pokračovali aj počas „predĺženej večere“. A tak niet divu, že máloktorý z nás boli o 21:00 ešte medzi živými. Bolo to náročné, ale nesmierne obohacujúce.

 

Naši tréneri,
Robert, ktorý už v technickom potápaní čo to preskákal, prinášal do výcviku najmä skúsenosti a nadhľad človeka, ktorý na vlastnej koži zažil posun vo vývoji technického potápania. Dokázal popisovať evolúciu vývoja používaného výstroja, pohľadu na tréningové zásady aj dekompresné postupy. A ako tradične, svoje prezentácie a teroretické lekcie mal vynikajúco pripravené.
Juraj, ktorý už pracoval pod vedením takmer všetkých technických inštruktorov pôsobiacich na Slovensku, priniesol do nášho výcviku niektoré súcasné novinky, modernejší pohľad, ale popritom aj precízne dodržiavanie a presnosť vykonávaných pohybov či cvičení pod vodou. A nespomenúť nemôžem aj jeho kuchárske umenie v podmienkach, kedy nebolo ani priveľa času ani nadbytok surovín.

Zmesi a plyny
Pochopiteľne, vedeli sme čo je Nitrox a tušili, prečo sa v potápaní používa čistý kyslík. Napriek tomu sme boli prekvapení, keď sme od druhého dňa výcviku začali „šliapat“ na kyslíkom obohatených zmesiach, že pocit únavy a odveta našich tiel na námahu je akási iná. Pochopiteľne, svoju rolu zohralo aj placebo - ale ve´d všetci sme v prvom rade frajeri, či nie ?

 

 

Tréningové zázemie
Až po niekoľkých dňoch sme si uvedomili, o čom chalani hovorili, ked nástojili na tom, aby sme naše prvé kroky na poli technického potápania realizovali niekde, kde nebudeme strácať čas zbytočným transportom a neustálou nakládkou a vykládkou materiálu. Zmesi sa miešali priamo na základni, do vody to bolo len pár metrov a hĺbka väčšia než by sme potrebovali. Na zahodenie neboli ani teploty vzduchu a vody vo vzácnej zhode 18-tich stupňov.

 

Čo sme sa naučili
Už tušíme, čo sa skrýva za pojmami „trim“ alebo pohyb. Začíname matne vnímať obrysy teamovej práce a rozhodne sme získali nový, doteraz nepoznaný pohľad na potápanie ako celok. Pochopitelne, po štyroch dňoch a desiatich ponoroch sa z nás nestali technickí potápači, ale aspoň sme dostali určitú predstavu o tejto forme potápania. Vieme, v čom spočíva jeho fundamentálny základ a je nám jasné, ktorou cestou samoštúdia ci individuálneho tréningu sa pustiť. Uvidíme, či z nás niečo bude!

Začínajúci technickí potápači


 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom