Pro Dive ChorvČtsko 

Boli sme v Krakówe

 

Sladkovodné potápanie v poľských lomoch

 

V rámci našich výjazdov za potápaním do susedných štátov sme vyrazili aj do Poľska. Okrem objavovania krás kráľovského mesta Kraków, bolo našim zámerom odpotápať dve známe lokality poľských „sladkovodných“ potápačov:
- Zakrzowek (lom priamo v Krakówe) a
- Jaworzno (lom asi 100 km východne).

 

Cesta

Aby sa nám pohodlnejšie cestovalo, rozložili sme si trasu jednoduchým manévrom: vyrazili sme už vo štvrtok a prespali sme v prekrásnom prostredí na Orave neďaleko thermálneho kúpaliska. Šupli sme halušky priamo na priehrade a ochutnali špeciálnu pálenku Roba Martauza – Inštruktora SDI a miestneho lokálmatadora. Noc v turistickej ubytovni „Chaty Oravice“ nám pripomenul zašlé, ale pritom nesmierne krásne časy našej mladosti. Jej pôvab zvýšil aj „chodbový“ večierok pri rozheganom stole...

 

Zakrzowek

Skutočne máme poliakom čo závidieť. Skvelá sladkovodná lokalita priamo v meste. A aj keď sme mali pri sebe zopár „naháčov“ (rozumej: masochistov v mokrých oblekoch) dali sme zopár desiatok minút trvajúci ponor. Miestni potápači osadili do jazera rôzne atrakcie, akými sú autobus, zopár áut ba aj lietadlo AN-2. K tomu strmé skalné brehy a prostredie priam ponúkajúce sa ako kulisy do dobrodružného filmu. Vstup do vody jedna báseň – dokonca do polovice ponorená lavička na uľahčenie obúvania plutiev! Nehovoriac o prístreškoch priamo pri vode, či vyriešenom parkovaní.

 

Kraków

Aj keď sa blahorečenie Jána Pavla II. Malo uskutočniť až 1. mája v Ríme, bolo v Krakówe cítiť túto udalosť na každom kroku, my sme sa rozhodli navštíviť svetoznámu atrakciu – Soľnú baňu vo Wielicke. Bola to bomba, veď prechádzať sa ohromnými priestormi až 150 metrov pod zemou nie je každodenný zážitok.

Na radu prišlo aj hlavé námestie, plné pouličných umelcov a turistov z celého sveta. Vynechať sme nemohli ani monumentálny Wawel, ktorý ako kráľovský hrad sa stal miestom posledného odpočinku najvýznamnejších z poľského rodu.

 

Jaworzno

A opäť závisť pri pohľade na parkoviská, prístrešky, pontóny, toalety a kompresorovú stanicu. Viacerých nás to napadlo – prečo také nemáme aj na Guláške? Veď určite by sme radi podobne ako v tomto lome zaplatili...Bea, ktorá tu bola už po niekoľký krát skonštatovala, že voda v lome bola mimoriadne vysoká. My ostatní sme objavovali lom z pod hladiny ako začiatočníci. Aj keď rýb bolo poskromne, ponor sme si užili.

Podobne ako vždy – ďalšie fotografie z tejto akcie nájdeš na našom klubovom webovskom albume.

 

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom