Pro Dive ChorvČtsko 

Odborný seminár: "Suché potápačské obleky"

 

 


Na jeseň 2015 sme usporiadali ďalší zo seminárov Aronnaxu, tentokrát so zameraním na "SUCHÉ POTÁPAČSKÉ OBLEKY". Ťažiskovou tému seminára bol výber a kúpa obleku.

 

 

Po privítaní z úst usporiadateľov, ktorí si hneď v úvodných minútach položili rečnícku otázku: "Prečo si zaobstarať suchý potápačský oblek ?", nasledoval úvod do problematiky.

 

 

V druhej časti rozpitval hlavný spíker Robert Korim (TdiSdi Slovakia) pozri tiež: http://www.scuba.sk/who/dvorana_korim.php, druhy, typy a varianty suchých oblekov. Vo viac ako hodinovej prezentácii na reálnych suchých oblekoch zhodnotil vlastnosti jednotlivých materiálov, z ktorých sa obleky vyrábajú. Poukázal na ich prednosti aj nevýhody.

 

 

Poslucháčom seminára objektívne vysvetlil funkčnosť ich doplnkov a variantov umiestnenia. Nechýbal ani pohľad do minulosti izolačných oblekov, či pokus o futuristický názor.

 

 

V rámci seminára boli vystavené suché obleky značiek: SANTI, SEAC, TYPHON, OTTER, URSUIT, BARE, SCUBAPRO a ďalšie... Účastníci akcie si ich mohli riadne poprezerať aj osobne vyskúšať.

 

 

Komerčné prestávky boli pokryté predstavením výrobkov firiem: SEAC, OTTER a najmä elitného SANTI. Tento svetový výrobca ponúka okrem suchých oblekov taktiež kompletnú sadu rôzne hrubých podoblečení, ako aj aktívne vykurovacie systémy prémiovej značky.

 


Prestávka bola vyplnená skvelou kapustnicou Deda Tibora varenou v originálnom kotlíku a podávanou na záhrade Potápačského centra Aronnax.

 

 

Popoľudňajší blok bol venovaný téme výberu suchého obleku. Podrobne v ňom boli rozobrané kritériá akými sú: typológia potápača, prírodné prostredie, spôsob potápania a ďalšie.

 

 

Záverom prebehla živá diskusia, v ktorej zazneli argumenty nováčikov aj skúsenosti starších matadorov. Ako sme avizovali vopred, prítomní potápači dostali možnosť na pôde Aronnaxu ponúknuť na predaj second handové izolačné obleky formou KÚPIM - PREDÁM - VYMENÍM.

 

 

Po ukončení oficiálnych prezentácií zostali viacerí účastníci v Klubovni a pokračovali v diskusii a výmene skúseností.

Ešte raz ďakujeme predovšetkým prednášajúcim a vystavovateľom za ich ochotu prísť a prezentovať.

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom