Pro Dive ChorvČtsko 

Útesy St John´s - južný Egypt

 

Safari na vlnách Červeného Mora s loďou Aphrodite

Časy v Egypte sú teraz turbolentné. Správy, ktoré odtiaľ počúvame, nie sú práve pre budúcnosť a rozvoj turizmu povzbudivé. Hovoria o protestoch, neochoty armády odovzdať moc a bohužiaľ aj o mŕtvych. V takejto atmosfére sme sa predsa len vydali na safari do oblasti južnej časti egyptského Červeného Mora, k známym útesom St. John´s.

 

Transport a logistika

Leteli sme pohodlne z Bratislavy. Na našom letisku sme sa samozrejme opäť ubezpečili o tom, že ho projektoval asi niekto, kto nikdy neletel. Parkovať sa musí pár desiatok metrov od vchodu, keď „drop zóna“ pre vykladanie pasažierov s objemnou batožinou prakticky nejestvuje. O kontrolnej váhe na letisku, na ktorej by sme si mohli overiť hmotnosť našej batožiny pre prípadné „prearanžovanie“ materiálu sme mohli len snívať. A spôsob akým s nami pri rozdeľovaní výstroja zaobchádzala letisková kontrola radšej ani nepísať....

Po prílete sa nenaplnili predpovede krkavcov, ktorí tvrdili že sa už nevydávajú víza na letisku a je potrebné si ich vyzdvihnúť ešte na Slovensku. Nie – nič sa nezmenilo, len hádam bol na letisku v Hurghade ešte väčší zmätok ako obvykle. Neprehliadnuteľné boli len prázdne miesta po Mubarakových monumentálnych portrétoch, ale aj absencia mužov so samopaľmi

 

Loď Aphrodite

Je jednoducho skvelá. Širšia, dlhšia aj oveľa pohodlnejšia, než na akých sme zvyčajne brázdili vlny Červeného mora. Na hlavnej palube je salón s oddelenou jedálňou, kuchyňou a niekoľkými kajutami. Na vrchu zasa otvorená paluba s barom a veľkým priestorom na oddych či len „polihovanie“. Spodná paluba zahŕňa veľkorysé dvojlôžkové kajuty so samostatnou kúpeľňou a individuálnou klimatizáciou.

 

Osobitný komfort poskytuje Aphrodite pre potápačov. Zadná paluba je dostatočne priestorná pre dve desiatky potápačov, pripravujúcich sa na ponor hoci aj súčasne. Stojany, bedničky aj absencia potreby rozoberať výstroj len zvyšujú ich pohodlie. Kade so sladkou vodou a vonkajšia sprcha umožňujú najnutnejšie ošetrenie počítačov, masiek a fototechniky. Na priblíženie sa k lokalite, či naopak „pozbieranie“ potápačov slúžia dva pomocné zodiaky.

Loď bez kvalitnej posádky by bola asi celkom nanič. Aphrodite bola riadená skúseným kapitánom, kuchár aj obsluha baru bola ako tomu tradične na lodiach býva skvelá. Osobitne sa nám páčili naši Divemasteri Ramy a Mandy (ihneď dostal prezývku Magduška), ktorí boli veľmi obetaví a kooperatívni.

 

Potápanie

Útesy St. John´s na ďalekom juhu patria k najkrajším lokalitám Červeného mora. Pri návšteve ich spodnej strany sme už boli pod obratníkom a teda v tropickom podnebnom pásme. Postupne sme potápali na lokalitách:

1. Gotta Marsa Alam
2. Gota El Gadir
3. Habili Ali
4. Gotta Gebira
5. Umm Khararim/ St Johns Caves
6. El Malahy/ Playground
7. Shaab Claudia
8. Gotta Sherinyet
9. Shaab Marsa Alam
10. Abu Dabab No. 3/ Wreck Heaven One
11. Marsa Shouna
12. Al Kafin
13. Salem Express
14. Ras Abu Soma
15. Small Giftun
16. Ras Abu Ramada

Počas týždňa sme tak videli osamelé, takmer okrúhle útesy s pravidelným tvarom, vertikálne steny, koralové riffy s tunelmi a kaňonmi aj bizarné formácie pripomínajúce opustenú Atlantídu. Do itinerára sa nám zmestili dva menšie vraky, aj monumentálny, ale svojim osudom smutný Salem Express. Potápali sme za úsvitu, na vrchole dňa aj v noci, pričom sme niektorí počas týždňa absolvovali až 18 ponorov.

 

Kurzisti

Z našich radov postupne v priebehu týždňa vystúpilo 7 nových potápačov. V celku sme ich obdivovali, veď najmä začiatok, keď sa vrhali do vĺn s pomerne vzdialeným dnom z hojdajúceho sa plavidla, musel byť pre nich nesmierne náročný. Našťastie mu predchádzala aj bazénová skúsenosť. Aj oni stihli 11 až 12 ponorov, preto sme si ich slávnosť prijímania medzi potápačov riadne vychutnali.

Aphrodite ponúka pre potápačov Nitrox v cene zájazdu, preto sme potápali prevažne na tejto umelej dýchacej zmesi. A dokonca štyria z nás absolvovali špecializovaný kurz potápania s kyslíkom obohateným vzduchom EANx.

 

Hurghada

Nakoniec sme mali šťastie, pretože skupina ktorá nás mala striedať sa rozhodla štartovať na Severné safari z Hurghady. Boli sme preto ušetrení presunom autobusom z Marsa Alam do Hurghady. Namiesto toho sme sa cez jednu „nočnú“ etapu preplavili až k Hurghade. Mali sme tak možnosť navštíviť lokality vraku Salem Express, Small Giftun aj obľúbenú Abu Ramada.

A navyše sme v piatok večer v rámci povinného 24-hodinového vysycovania mohli ísť do mesta. Pochopiteľne, že sa to nezaobišlo bez večere v reštaurácii podporenej niekoľkými rundami životabudiča... Nakoniec bola aj jazda na ťavách stredom mesta či diskotéka do rána.

V závere zostalo pri obligátnom bozkávaní na rozlúčku, výmene telefónnych čísiel a e-mailových adries. Ale zostal aj prísľub, že TOTO SI ZOPAKUJEME!

Ďalšie fotky nájdeš na webovom albume Klubu Aronnax.

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom