Pro Dive ChorvČtsko 

Workshop: "Retro výstroj"

 

 


Séria našich jarných workshopov v roku 2015 pokračovala 21. apríla 2015 potápaním v "RETRO" výstroji. Išlo pri tom nielen o výstavku výstroja používaného v našich krajinách pred 30-40 timi rokmi, ale aj o potápanie v bazéne s týmito úctu si zasluhujúcimi pomôckami.

 

 

Aj keď pokus označiť záujmové potápanie v kluboch ZVAZARMU (Zväzu pre spoluprácu s armádou) nálepkou „rekreačné“ je značne odvážne, faktom zostáva, že práve v týchto združeniach sa začala písať história česko-slovenského a neskôr len slovenského potápania v podobe, v akej túto voľno časovú aktivitu poznáme dnes.

 

 

V krátkom teoretickom „entreé“ predstavil Robert techniku a výstroj, vyrábané pre potreby armády a porovnal ho so súdobou technikou používanou v zahraničí. Z osobnej súsenosti opisoval potápanie s technikou, ktorá sa používala tak v ženijných útvaroch našej armády ako aj medzi nadšencami tohto športu u nás.

 

 

Jeho prezentácia bola doplnená o premietanie fotografií a filmov z daného obdobia. Áno, boli sme mladší a štíhlejší. Ako si jeden z účastníkov povzdychol - "AÁACH,to bolo pred 30-timi rokmi a 30-timi kilami".......

 

 

A ako býva zvykom, workshop pokračoval potápaním v bazéne s RETRO výstrojom. A aj keď nám v ústach zostala chuť starých gumových náustkov, na krku odtlačky po "škrtičoch" (súdobých kompenzátoroch vztlaku) a na koži podliatiny po tvrdých oblekoch, v mysli sme sňali klobúky pred tým, s čím všetkým si naši predchodcovia trúfli ísť pod hladinu.

 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí zapožičali výstroj, či fotografie, ktoré prispeli k zdaru tohto podujatia. Veríme, že sa Workshop páčil aj jeho účastníkom a že nám zachovajú svoju priazeň.

 

 

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom