Pro Dive ChorvČtsko 

Gruenersee v Štajersku

 

Jedna z najkrajších sladkovodných lokalít v Európe

Vôbec si nepamätám, kedy sa vlastne začalo jazdiť v jarných mesiacoch na Gruenersee, kto tam šiel zo Slovenska ako prvý a už vôbec nechápem prečo sme tam neboli už pred rokmi. Lokalita takéhoto mimoriadneho typu, ktorú považujem minimálne za európsky ak nie svetový unikát, by si zaslúžila byť zapísaná v každom potápačskom sprievodcovi.

 

Aj keď sa z času na čas objaví v niektorom z nemecky písaných potápačkých magazínov, mnohí (a tým mam na mysli potápačov z okolitých krajín) o tomto klenote zo Štajerska vôbec nevedia. My zo Slovenska (najmä potápači zo západu krajiny) to máme k mestečku Tragoss len kúsok, keď k tejto lokalite s fantastickou viditeľnosťou cestujeme len ecelých 1,5 hodiny.

 

Viditeľnosť

Zostaňme na chvíľu pri viditeľnosti. Vlastne by som mal napísať pri “VIDITEĽNOSTI”! Tá je totiž, až rozprávkovo neuveriteľná. Určite nebudem klamať ak poviem, že aj keď na Gruenersee “nevychytíš” práve optimálne počasie či množstvo potápačov, viditeľnosť môžeš rátať aj na niekoľko desiatok metrov! A keď sa bude nad tebou vznášať “potápačská šťastena” zažiješ pravý raj s dohľadnosťou cez celé jazero.

 

A v takom prípade si zapíšeš do denníka 100plus metrov.  Miro - jeden z našich členov klubu mal príležitosť potápať aj na lokalite Silfra (Island), ktorá je oficiálne považovaná za najčistejšiu vodu sveta a poznamenal, že Gruenersee v žiadnom prípade nezaostáva!
Fauna

Z vodných živočíchov je tu síce zastúpených len zopár zvedavých pstruhov a niekoľko vo vode žijúcich druhov hmyzu, ale vzhľadom na už doširoka popisovanú viditeľnosť je to vlastne úplne jedno. 

 

Flóra jazera

Je jasné, že aj keď ide o alpínske ľadovcové jazero, bude v ňom všeličo rásť i pod hladinou. Nás to však ani natoľko neťahá ku klasickému vodnému rastlinstvu, ako skôr k botanike, na ktorú sme zvyknutí zo súše.

 

 

Unikum jazera

Na vysvetlenie totiž musíme dodať, že Gruenersee tvorí počas letného obdobia sústava 5-tich, relatívne plytkých  jazierok, medzi ktorými sú prirodzené hrádze vo forme násypov s chodníkmi uprostred. Nechýbajú strmšie brehy porastené kvetenou, útulné posedenia na ľavičkách, informačné tabule, lávka cez potok a všetko to, čo na prechádzke okolo jazera vytvára tú pravú alpskú atmosféru.

Akási zvláštna hydrológia okolia spôsobuje, že sa na jar (máj-jún) zodvihne voda v jazierkach natoľko, že splynú v jeden vodný celok a zatopia aj okolité stráne do výšky niekoľkých metrov.

 

Lúky a chodníky pod vodou

Všetky chodníky sa tak ocitnú pod hladinou. A tak sa môžu nielen pstruhy ale aj my potápači preháňať pomedzi lavičky, stromy ratúce v blízkosti jazera aj postaviť na malý drevený most. Ak budeš pod vodou fotiť a tvoj “model” napriek všetkým potápačským pravidlám zadrží dych tak, aby na fotke nebolo vidieť bubliny - ťažko ti tvoji príbuzní pri pohľade na potápača na lavičke uveria, že to bolo pod vodou. Skôr ťa budú upodozrievať z fotomontáže - tak je voda neuveriteľne čistá.

 

Nepotápači

Ani oni sa nebudú nudiť. Okolie jazera priam nabáda na turistiku. Samotné Gruenersee je zasadené pod obrovitý vápencový masív, na vrcholkoch ktorého bývajú v jarných mesiacoch ešte fliačky snehu. A keď k tomu prirátame žltými púpavami posiate lúky s neuveriteľne zelenou trávou a modrou oblohou - gýč je dokonalý aj bez potápania!

A ešte musíme samozrejme spomenúť, že šnicle tu robia skutočne z teľacieho mäsa a k tomu solídnych rozmerov!

 

 


 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom